Eski Facebook Çalışanı : Sosyal Medyaya Bakışı

Eski Facebook Çalışanı : Sosyal Medyaya Bakışı

2007 yılında Facebook’ta çalışmaya başlayan ve kullanıcı arttırma alanında başkan yardımcılığı yapmış olan Chamath Palihapitiya, Stanford Üniversitesi’nde bir panele katıldı. Katıldığı panelde işiyle alakalı büyük bir suçluluk duyduğunu belirten Palihapitiya, “Sanırım toplumun işleyişiyle ilgili sosyal dokuyu parçalayan araçlar yarattık.” dedi.Irkçılık, cinsiyetçilik, silahlanma destekçiliği, politik ve diplomatik oyunlar... Hepsinin bir peynir gemisi var ve yürütmek için insanlara-kitlelere sahip olmak gerekiyor. Eski bir Facebook yetkilisinin ağzından gelen bu açıklamalar herkesi ilgilendiriyor.

ABD başkanlık seçimlerini kazanan ve politik tavrıyla dünyanın tepkisini toplayan Donald Trump’ın başkanlığı tartışma yaratıyor. Seçim öncesinde Ruslar tarafından başlatılan ve oyların dağılımını önemli oranda etkileyen bir dizi kampanyanın Trump’ı başkan yaptığı söyleniyor. Facebook gibi dev şirketler, iddiaları basının baskısı nedeniyle itiraf etmek durumunda kalıyorlar.

Kalpler, beğeniler, baş döndürücü. Kısa sürede oluşturduğumuz bu dopamin hormonuna dayalı geri bildirim döngüleri, toplumun işleyişini yok ediyor. Buralarda gerçek anlamda sivil bir söylem yok, işbirliği yok; yanlış bilgi, gerçek dışılık var. Bu durum sadece Amerika’nın sorunu değil. Bu durum, küresel bir sorundur.”

“Kötü aktörler, artık insanların büyük bölümünü istekleri doğrultusunda kolayca yönetiyorlar. Bu işin aşırıya kaçtığını bir hayal edin. Gerçekten çok kötü bir durum.”

Palihapitiya, ailesinin ve özellikle çocuklarının mümkün olduğunca az sosyal mecralarda vakit geçirdiklerini belirtiyor. Kendisinin bu tavrı ve sözleri, daha önce Facebook’ta çalışmış ve çeşitli nedenlerle işinden ayrılmış insanların söyledikleriyle uyuşuyor.

Sosyal medya sayesinde daha büyük grupların belli bir yönde manipüle edilip yönlendirilebileceğinden bahseden Palihapitiya, kendi çocukları için sosyal medyanın kesinlikle yasak olduğundan da bahsetti. 

Palihatipiya’nın sözleri, Facebook’u bugünkü gücüne ulaştırmış fakat daha sonra kurumdan ayrılan diğer kişilerin sözleriyle de uyuşuyordu. Şirketin ilk yatırımcılarından biri olan Sean Parker, Facebook ve diğer sosyal medya mecralarının insan psikolojisindeki savunmasızlığı istismar ettiklerini ve bunu başarıyla yaptıklarını söyleyerek Kasım ayında sosyal medyayı bıraktığını açıklamıştı. Aynı zamanda Facebook’un eski ürün müdürü olan Antonio Garcia-Martinez, Facebook’un topladığı kişisel bilgilere dayanarak Kaos Maymunları adında bir kitap yazmıştı.

2017-12-13 08:36:09

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

instagram takipçi hilesi 2018 ücretsiz

instagram takipçi hilesi 2018 ücretsiz

Evet arkadaşlar instahilesiapp.com Ailesi Olarak Sizlere Gene Bir öncülük Daha yapmaktan gurur duymaktayız. Sosyal medya hesaplarından olan instagram 2012 yılında ortaya çıkmış ve bir çığ

İnstagram'a Yeni Büyük Bir Özellik

İnstagram'a Yeni Büyük Bir Özellik

Bu özellik regram özelliği yani tekrar (yeniden) paylaşma özelliği ; Kullanıcılar tarafından uzun zamandır beklenen yeniden paylaşma özelliği, Instagram tarafından gizlilikle test ediliyor.

instagram takipçi kasma 300 takipçi ücretsiz

instagram takipçi kasma 300 takipçi ücretsiz

Evet arkadaşlar instahilesiapp.com Ailesi Olarak Sizlere Gene Bir öncülük Daha yapmaktan gurur duymaktayız. instagram takipçi kasma 300 takipçi ücretsiz  hilesi yaparak 300 takipçiyi