Facebook Yeni Güvenlik Sistemi

Facebook Yeni Güvenlik Sistemi

İnternet üzerinden yapacağımız bir hesap doğrulama işleminde bot olmadığımızı kanıtlamak için basit toplama çıkarma işlemleri yapmaya aşinayız. İkinci bir e-posta adresi yazma ya da en kötü haliyle bir telefon numarası ile hesabımızı doğrulamak en son istediğimiz seçenek.

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, hesap güvenliklerini en üst seviyeye taşımak için yeni bir yöntem denemeye başladı. Facebook yüz tanıma sistemi ile giriş sistemi konusunda ilk çalışmalara başladıSosyal medya ağlarının hesaplarımızı doğrulamak adına talepkar tutumlarına ise Facebook bir yenisini ekledi. Buna göre Facebook yakında zamanda hesabın kullanıcıya  ait olup olmadığını ispatlaması için kullanıcılarından net bir yüz fotoğrafı isteyebilir.

Facebook yüz tanıma sistemine geçebilir!

Facebook’un kısa bir süre önce hesap güvenliğini artırmak için selfie ile doğrulama sistemine başladığı ortaya çıktı. Hesap girişlerinde çok uzun zamandır kullanılan captcha sisteminin yetersiz kalmaya başladığını düşünen Facebook, bu sistem yerine hesap sahibinin yüzünden giriş onayı alacak.

İnternet ortamına düşen ekran görüntüleri de, Facebook’un yaptığı bu çalışmayı doğrular nitelikte. Bu güvenlik onayının yaygın kullanıma ne zaman geçeceği henüz belli olmasa da, kapalı bir grup içinde kullanıma başladığı artık kesin.

Küreselde 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook’a göre fotoğraf testi; hesap oluşturma, arkadaş istekleri gönderme, reklam ödemeleri oluşturma,  düzenleme gibi platformdaki çeşitli noktalardaki şüpheli eylemleri yakalamak için kullanılmak isteniliyor. Hesapların, orijinal olup olmadığını belirlemek için, fotoğrafın benzersiz olup olmadığına bakılıyor. Fotoğraf testinin şüpheli eylemleri tespit etmek için kullanılan otomatik ve manuel çeşitli yöntemlerden biri olduğu belirtiliyor.

Facebook, kullanıcı mahremiyeti için kendi ekosisteminde kurduğu çözümler oldukça zorlayıcı. Ancak platformu güvenli ve güvenilir tutmak için ise böyle zorlayıcı çözümler gerekiyor gibi görünüyor.

Facebook’un bu sistem ile birlikte, kişi ve hesap güvenliğini çok daha iyi hale getirmeyi hedeflediği söyleniyor. Bir diğer ilginç detay ise doğrulama için gösterilecek olan fotoğrafın Facebook sunucularından kalıcı olarak silinecek olması. Yani özetle son dönemlerde gündeme gelen FaceID ve yüz verisi ile güvenlik konusuna Facebook’da dahil olabilir.

2017-12-05 21:59:52

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

İnstagramda Çığ Gibi Büyüyün

İnstagramda Çığ Gibi Büyüyün

İnstagramda Çığ Gibi Büyüyün Herkes tarafından sıklıkla kullanılan sosyal medya aracı İnstagram üzerinden reklamınızı vermek ve birçok kişiye ulaşmak artık çok kolay. İnstagram

Instagram Doğrulanmış Simgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Instagram Doğrulanmış Simgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Instagram kullanıcıların Instagram hesap güvenliğine ve kullanıcı bilgilerinin güvenliğine en çok önem veren uygulamalardan bir tanesi. Facebook tarafından satın alındıktan sonra

Instagram Sansür Sistemi Değişiyor.

Instagram Sansür Sistemi Değişiyor.

Instagram’da yer verilen topluluk kuralları sosyal medya uygulamaları içerisindeki en düzenli kurallardan bir tanesi. Instagram 500 milyon kullanıcı sayısını geçen kullanıcı sayılarında