Instagram Artık Sağdan-Sola Yazılıp Okunan Dilleri Destekliyor

Instagram Artık Sağdan-Sola Yazılıp Okunan Dilleri Destekliyor

Instagram sonunda yeni bir güncellemeyle İbranice, Arapça ve Farsça'nın en popülerlerini oluşturduğu sağdan-sola yazılıp okunan dillere destek veriyor.

Instagram'ın desteklediği 36 dilin arasına katılan bu diller, diğer dil seçenekleri gibi uygulamanın tamamında (kullanıcı adları hariç) yer alacak. Bu güncellemenin bu kadar geç geldiğini sorguladığımızda ortaya çıkan şey oldukça basit. İngilizce'de oluşturulmuş bir uygulamaya Arapça gibi bir dili eklemek, İspanyolca gibi bir dili eklemeye kıyasla çok daha zor. Bu durum, dilin sağdan-sola doğası sebebiyle Instagram'ın tüm uygulamayı baştan düzenlemesine sebep olmuş durumda. 

Bir açıklamasında Instagram'ın kurucularından Mike Krieger şöyle diyor: "Instagram'ın kullanıcıların en çok kucaklayan ve çeşitliliğe destek veren platform olduğunu bu güncellemeyle pekiştirmiş olmamızdan gurur duyuyorum. Umarım bu güncellemeden sonra daha da çok İbranice, Arapça ve Farsça konuşan kullanıcılar Instagram'ı kullanabilmeye başlar ve diledikleri kişiler ve ilgilerini çeken şeylere bağlanabilirler."

Android versiyonu yayınlanmaya başlanan güncellemenin iOS versiyonun hala üzerinde çalışıldığı firma tarafından ifade edildi. Bu durumu oldukça mantıklı buluyoruz zira bu bahsettiğimiz dilleri kullananların %70'i Android cihazlara sahipler. MENA bölgesinde (Orta Doğu - Kuzey Afrika) Instagram'ı aktif olarak kullanan 60 milyon kişinin olduğunu dikkate aldığımızda bu güncellemenin bir çok kişiyi mutlu edeceğini şimdiden söyleyebiliyoruz. 

2017-11-16 15:10:09

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Instagram’ın Çıplaklık Yönergesi

Instagram’ın Çıplaklık Yönergesi

Instagram son dönemler adını sansür ve engellemelerle sıkça gündeme getirirken en büyük darbe kadınlardan geldi. Bir süredir çıplak, pornografik, seksi ve buna benzer teşvik edici paylaşımlar

Instagram Takipçi Araçları

Instagram Takipçi Araçları

Sosyal ağların artması ile beraber en çok kullanılan sosyal ağ instagram'da bazı araçlara ihtiyacımız olmaktadır. Bu araçlardan en çok ihtiyacımız olan ise instagram takipçi kazanmaktır.

Instagram Video Sisteminde Önemli Değişiklik Geliyor

Instagram Video Sisteminde Önemli Değişiklik Geliyor

Görsel yönü ile öne çıkan Instagram’ın en çok tercih edilen paylaşım türlerinden biri olan Instagram Video özelliği son bir yıl içerisinde bir hayli değiştirildi. İlk dönemlerde