Eski Facebook Çalışanı : Sosyal Medyaya Bakışı

Eski Facebook Çalışanı : Sosyal Medyaya Bakışı

2007 yılında Facebook’ta çalışmaya başlayan ve kullanıcı arttırma alanında başkan yardımcılığı yapmış olan Chamath Palihapitiya, Stanford Üniversitesi’nde bir panele katıldı. Katıldığı panelde işiyle alakalı büyük bir suçluluk duyduğunu belirten Palihapitiya, “Sanırım toplumun işleyişiyle ilgili sosyal dokuyu parçalayan araçlar yarattık.” dedi.Irkçılık, cinsiyetçilik, silahlanma destekçiliği, politik ve diplomatik oyunlar... Hepsinin bir peynir gemisi var ve yürütmek için insanlara-kitlelere sahip olmak gerekiyor. Eski bir Facebook yetkilisinin ağzından gelen bu açıklamalar herkesi ilgilendiriyor.

ABD başkanlık seçimlerini kazanan ve politik tavrıyla dünyanın tepkisini toplayan Donald Trump’ın başkanlığı tartışma yaratıyor. Seçim öncesinde Ruslar tarafından başlatılan ve oyların dağılımını önemli oranda etkileyen bir dizi kampanyanın Trump’ı başkan yaptığı söyleniyor. Facebook gibi dev şirketler, iddiaları basının baskısı nedeniyle itiraf etmek durumunda kalıyorlar.

Kalpler, beğeniler, baş döndürücü. Kısa sürede oluşturduğumuz bu dopamin hormonuna dayalı geri bildirim döngüleri, toplumun işleyişini yok ediyor. Buralarda gerçek anlamda sivil bir söylem yok, işbirliği yok; yanlış bilgi, gerçek dışılık var. Bu durum sadece Amerika’nın sorunu değil. Bu durum, küresel bir sorundur.”

“Kötü aktörler, artık insanların büyük bölümünü istekleri doğrultusunda kolayca yönetiyorlar. Bu işin aşırıya kaçtığını bir hayal edin. Gerçekten çok kötü bir durum.”

Palihapitiya, ailesinin ve özellikle çocuklarının mümkün olduğunca az sosyal mecralarda vakit geçirdiklerini belirtiyor. Kendisinin bu tavrı ve sözleri, daha önce Facebook’ta çalışmış ve çeşitli nedenlerle işinden ayrılmış insanların söyledikleriyle uyuşuyor.

Sosyal medya sayesinde daha büyük grupların belli bir yönde manipüle edilip yönlendirilebileceğinden bahseden Palihapitiya, kendi çocukları için sosyal medyanın kesinlikle yasak olduğundan da bahsetti. 

Palihatipiya’nın sözleri, Facebook’u bugünkü gücüne ulaştırmış fakat daha sonra kurumdan ayrılan diğer kişilerin sözleriyle de uyuşuyordu. Şirketin ilk yatırımcılarından biri olan Sean Parker, Facebook ve diğer sosyal medya mecralarının insan psikolojisindeki savunmasızlığı istismar ettiklerini ve bunu başarıyla yaptıklarını söyleyerek Kasım ayında sosyal medyayı bıraktığını açıklamıştı. Aynı zamanda Facebook’un eski ürün müdürü olan Antonio Garcia-Martinez, Facebook’un topladığı kişisel bilgilere dayanarak Kaos Maymunları adında bir kitap yazmıştı.

2017-12-13 08:36:09

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Instagram'a Giremiyorum Ne Yapabilirim ?

Instagram'a Giremiyorum Ne Yapabilirim ?

Evet arkadaşlar instahilesiapp.com Ailesi Olarak Sizlere Gene Bir öncülük Daha yapmaktan gurur duymaktayız İnstagram üzerinden yapacak olduğunuz işlemleri devam ettirebilmek için erişim konusunda

İnstagram Takipçi Hilesi - 2017

İnstagram Takipçi Hilesi - 2017

İnstagram’ da Son Trendleri Takip Edin, Sizi Takip Etsinler Sosyal medya platformu instagram da takipçiniz mi az, beğenileriniz mi yok? Günümüzde her derdin çaresi olduğu gibi, sosyal medya hesaplarınıza

Facebook ve Instagram Tek Bir Uygulamada Birleşiyor

Facebook ve Instagram Tek Bir Uygulamada Birleşiyor

Facebook’un bildiğiniz gibi Sayfa Yöneticisi uygulaması var. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar Facebook sayfalarını daha kolay bir şekilde kontrol ediyor. Yeni güncelleme ile birlikte Facebook