Instagram Direct Bölümü İçin Yepyeni Özellik

Instagram Direct Bölümü İçin Yepyeni Özellik

Instagram Direct Bölümü İçin Yepyeni Özellik

Sosyal medyanın sevilen uygulamalarından biri olan Instagram artık güncellemelerini sürekli hale getirdi. Son olarak Snapchat özelliklerini uygulamaya dahil eden sosyal medya devi bununla beraber artık doğrudan mesajlaşma bölümüne de önem vermeye başladı. DM olarak bilinen doğrudan mesajlaşma bölümünü artık bir chat uyguinlamasını haline dönüştürmek isteyen Instagram bunun için yeni adımlar atmaya da devam ediyor. İlk olarak Direct mesaj bölümü için kaybolan fotoğraf güncellemesini sunan Instagram bu sayede kullanıcıların birbirlerine kaybolan fotoğraflarını göndermesini sağlamıştı. Bundan önce gelen güncellemede ise uygulama kullanıcıların arkadaşlarına doğrudan başka hesaplarda beğendikleri paylaşımları gönderme imkanı sunmuştu. Kısa aralıklarla yayınlanan yeni güncellemeler sayesinde DM bölümünü çok daha kullanışlı hale getiren Instagram şimdi ise söz konusu bölüme yeni bir özellik daha ekliyor. Instagram yeni Direct bölümünün bir nevi chat uygulaması olarak öne çıkmasını sağlayan özellik ise Direct bölümünü çok daha işlevsel hale getiriyor. Peki yeniş özellik nedir? Nasıl çalışır?

Instagram Direct Fotoğraf Gönderme

Yeni özellik sayesinde arkadaşlarınıza anlık olarak video ya da fotoğraf gönderimi yapabiliyorsunuz. Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Instagram yeni Direct resmi tanıtımından sonra ortaya çıkan özelliği kullanmak için yapmanız gereken işlemler oldukça basit.Sistem hikayeler bölümünde ve paylaşım ekranında ekranı sola doğru çekmenizle devreye giriyor. Yeni güncelleme sonrasında ekran sola doğru kaydırdığınız da doğrudan Direct bölümü açılıyor. Direct bölümünün eski sistemden ise biraz farkları var.

instagram-direct

Direct bölümünün hemen alt kısmında yer alan mavi renkli “kamera” kısmına tıklayarak çekim moduna geçebiliyorsunuz. Selfie çekimleri, doğrudan fotoğraf çekimleri ya da hareketli resim çekimleri yapabiliyorsunuz. Yeni özellik sayesinde bu kısımda yaptığınız çekimleri doğrudan ekranda yer alan gönder butonunu kullanarak gönderime açabiliyorsunuz. “Gönder” kısmını kullandığınızda ekranınıza arkadaşlarınızın listesi geliyor.

Bu ekrandan yeni çekimlerinizi göndermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçiyorsunuz. Seçim yaptığınız kullanıcılarda bir sınır yok. Yani sadece tek bir hesaba değil birden fazla hesabı seçerek anında gönderim gerçekleştirebiliyorsunuz. Yeni videoları veya fotoğrafları bu şekilde arkadaşlarınıza gönderdiğinizde yeni bir chat bölümü de açılmış oluyor.

yeni-instagram-direct

Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz iletiler anlık olarak bildirim şeklinde gösteriliyor. Oluşan konuşma ekranından arkadaşlarınız mesajlarla konuşmaya dahil olabildiği gibi aynı şekilde arkadaşlarınızda fotoğraflar ve videolarla sizin paylaşımınıza eşlik edebiliyor. Direct üzerinde bu şekilde paylaşımınıza bir cevap ya da karşılık geldiğinde ise doğrudan bildirim kutunuzda yeni paylaşımı ya da mesajı bildirim olarak alıyorsunuz. Bu şekilde kaybolan videolar ve fotoğraflar gönderdiğinizde videolar ve fotoğraflar görüntülendikten sonrada kayboluyor.

Mesajı Kimlerin Gördüğünü Görebileceksiniz

Söz konusu özellikle beraber artık gönderilerinize ve videolar ya da fotoğraf gönderilerinizi de hangi arkadaşlarınız görmüş ya da gönderdiğiniz kişiler görmüş mü bunun bilgisini alabiliyorsunuz. Daha önce WhatsApp üzerinde kullanılan sisteme benzer bir sistem olarak dikkat çeken özelliğin Direct bölümünü chat uygulaması haline getirdiğini de söylemek yanlış olmaz. Söz konusu özelliğin kullanımı ile beraber mesaj ya da standart kullanım bölümünde ise bir değişiklik olmuyor. Sadece artık anlık video paylaşımları, görüntü paylaşımlarınızı doğrudan arkadaşlarınıza iletebiliyorsunuz. Aşağıda da özelliğin taş kağıt makas animasyonu ile tanıtımı yer almakta.

Direct Bölümü İçin Yeni Güncelleme Ne Zaman Geliyor?

Tüm bu özellikleriyle beraber Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre yeni sistem kullanıcıların Direct bölümünü daha eğlenceli bir hale getirmek için yayınlanmış. Bugün itibariyle yayınlanan özelliğin güncelleme olarak şimdiden kullanıma başladığı da belirtiliyor.

300 milyon Direct kullanıcısından 375 milyon Direct kullanıcısına ulaşmasını bir nevi yeni güncelleme ile kutlayan Instagram’ın güncellemesini anlık olarak alamayan kullanıcıların ise bir süre beklemesi gerekecek. Zira Instagram söz konusu özelliği bölgesel güncellemelerle yayınlayacağını açıkladı. Yani her bölge hemen yayına geçilmeyecek. Zaten Instagram’ın standartlarından biri bu özellik.

2017-04-16 01:42:58

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Instagram Takipçi Araçları

Instagram Takipçi Araçları

Sosyal ağların artması ile beraber en çok kullanılan sosyal ağ instagram'da bazı araçlara ihtiyacımız olmaktadır. Bu araçlardan en çok ihtiyacımız olan ise instagram takipçi kazanmaktır.

WhatsApp Bilinmesi Gereken Özellikler

WhatsApp Bilinmesi Gereken Özellikler

Whatsapp'ta biri sizi engellerse buna rağmen karşı tarafa mesaj ulaştırabilirsiniz; ya da siz birini engellediğinizde engellediğiniz kişi size rahatça yazabilir! Bunun için ayrı bir telefon

Instagram Kullanan En Zengin Kişi

Instagram Kullanan En Zengin Kişi

Milyonlarca kişi instagram kullanmaktadır. Bu sosyal medyayı ünlüsünden doktoruna öğrencisine dahisine ve çobanına kadar tüm Dünya geneli kişiler kullanmaktadır. Gatesnotes adlı sistemin