Instagram Hikayeler Hakkında En Çok Merak Edilenler

Instagram Hikayeler Hakkında En Çok Merak Edilenler

Aylık 700 milyon, günlük ise 400 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram, her geçen gün kendini yenileyerek, kullanıcılarına daha çok özellik sunmaya devam ediyor. Daha çok paylaşım yapabilmek ve içerik sayısını arttırmak için Instagram’ın geçen sene başlattığı özelliği olan hikayeler (stories) sayesinde, Instagram kullanıcıları bir gün sonra yok olan fotoğraf ve video paylaşımı yapabilir hale geldiler. Bu yazımızda gençler tarafından büyük ilgi gören Snapchat’in 2013’te ortaya çıkardığı uygulamanın bir benzeri olarak görülen hikayeler (stories) hakkında en çok merak edilen konulara değineceğiz.

Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanmalıyım?

Hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılması mümkün olan Hikayeler özelliği Instagram ekranının üst bölümünde bulunur. Hikayeler özelliğini kullanan arkadaşlarınızın neler paylaştığını görebilmek için sol kısımdaki “yeni” ibaresinin sağına bakabilirsiniz. Paylaşılan hikayeye yorum bırakmak istediğinizde “mesaj gönder” seçeneğine tıklayabilir ya da rahatsız olduysanız “şikayet et” butonuna tıklayarak tepkinizi verebilirsiniz.
Yeni bir hikaye paylaşımı yapmak istediğinizde, sol kısımda bulunan “+” işaretine tıklamanız yeterlidir.

Hikayeler özelliğinde gizlilik ayarlarınız aynen korunur. Herkese değil de sadece belli bir kişiye ait paylaşımlar yapmak istediğinizde, seçenekler yardımıyla hikayelerinizi özelleştirebilirsiniz. Paylaştığınız fotoğrafa etiket de ekleyebilirsiniz.
Hikayeler özelliği ile bir klasör içinden yayınlanabilen sayısız fotoğraf ve video paylaşımı yapabilirsiniz. Öne çıkmasını istediğiniz video ya da fotoğrafı belirleme şansınız da var.

Instagram Hikayelerde Mesajlaşma İle Satış Arttırma

Instagram üzerinden mesaj yoluyla yapılan satışlar Türkiye’de oldukça rağbet görüyor. Müşteriye özel mesajlar ve fotoğrafların yanı sıra gönderilen videolar düzgün bir biçimde planlandığında, yapılan paylaşımlar satışlar üzerinde oldukça etkili olabilir.

Instagram Hikaye Çeşitliliği

Sadece kişisel hesapların değil aynı zamanda kurumsal hesapların da kullandığı Instagram Hikayeler özelliğinde, paylaşılacak içerik kesilerek, günün belli zamanlarına yayılabiliyor. Böylece “acaba sonra ne gelecek?” sorusu ile hikayeye heyecan katılıyor ve devamı merakla beklenir hale geliyor. İndirimler ve yarışmalar ile harmanlayabileceğiniz bu özellikle ile takipçi sayısı da arttırılabilir.

Instagram Hikayelerde Canlı Yayın Uygulaması

Yeni eklenen canlı yayın özelliği ile artık Instagram kullanıcıları, yayın bittikten sonra videoyu, hikayeye ekleyebiliyorlar. Hayran olunan kişilerin paylaşımları, canlı yayın hikayeleri, kaçırılan videolar, hikayelerden ulaşılabilir hale geldi. Yalnız canlı yayın hikayeleri de diğer hikayeler gibi sadece bir gün süreyle yayınlanabilecek. 24 saat sonra otomatik olarak silinecek olan hikayelere yorum yapılması ve beğeni gibi özellikler de kullanılabilecek.

Eski Fotoğrafları Instagram Hikayelere Eklemek

Snapchat’in aksine Instagram Stories’e eski fotoğraflar ve videolar eklemek oldukça kolay. Ekranı aşağı doğru çekerek video ve fotoğraflarınızı görüntüleyebilir, tek bir tıklama ile dilediğiniz fotoğraf ya da videoyu hikayelere ekleyebilirsiniz. Üzerlerine yazı yazabileceğiniz gibi şekiller de çizebilirsiniz.

Hatırlatmakta fayda var. Hikayelere eklemek istediğiniz fotoğraf ya da videolar, eski tarihlere ait değil, son bir gün içinde çektiklerinizden olmalıdır.

Konum Odaklı Hikayeler

Instagram Hikayeler’e yeni eklenen bir diğer özellik de konum odaklı hikaye paylaşımları oldu. Instagram aramalarında, konumları paylaşılmış ya da etiketlenmiş hikayeler artık takip edilebiliyor. Diğer hikaye özelliklerinde olduğu gibi bu özellik de son 24 saat içindeki Instagram hikayelerini kapsıyor.

Bir alandaki son 24 saat içinde çekilmiş fotoğrafları görmenizi sağlayan uygulama ile Instagram kullanıcıları arasındaki iletişim de arttı. Markaların bu özelliği kullanarak müşterilerini etkilemeyi düşünmesi ile yeni reklam türlerinin oluşması kaçınılmaz olarak görülüyor. Konum ve etiket güncellemeleri ile reklam veren firmalar Instagram’ın bu özelliğini kullanarak satışlarını arttırma yoluna gidebilir.

2018-01-13 10:52:09

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Instagram Hesabınız Kilitlenirse Ne Yapılmalı ?

Instagram Hesabınız Kilitlenirse Ne Yapılmalı ?

Instagram uygulaması temelinde basit bir uygulama gibi görünse de arka planında çalışan çok sayıda algoritma sayesinde saldırılara ve hesabınız üzerindeki anlam verilemeyen aktivitelere karşı

Instagram’da Rezervasyon Dönemi Geliyor

Instagram’da Rezervasyon Dönemi Geliyor

Instagram çok hızlı bir şekilde güncellemeler almaya devam ediyor. Son olarak canlı yayın özelliği ilke ilgili bir güncelleme alan Instagram canlı yayınları kullanıcıların istedikleri

Instagram'da Bot Hesapların Yaptığı Spamları Engellemek

Instagram'da Bot Hesapların Yaptığı Spamları Engellemek

En çok kullanılan sosyal platformlardan biri olarak ön plana çıkan İnstagram, keyifle kullanabilecek bir yapıya sahiptir. Her zaman için insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bildiğiniz