Instagram İki Aşamalı Doğrulama ve Canlı Yayın Kaydet Özelliği

Instagram İki Aşamalı Doğrulama ve Canlı Yayın Kaydet Özelliği

Instagram kısa aralıklarla güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. Hemen her düzenlemede yeni özellikleri kullanıcılara sunan uygulama son olarak ise canlı yayın özelliği ve güvenlik önlemleri için yeni güncellemeler yayınlamıştı. Yayınlanan bu güncellemelerle beraber Instagram hem bir yandan canlı yayınlarınızı kaydet özelliğini kullanmanıza imkan tanıdı hem de Instagram iki aşamalı koruma sistemi ile beraber güvenlik sistemi değiştirildi. Yeni gelen güncellemelerle beraber her iki özellik Instagram’ı çok daha kullanışlı hale getirildi. Özellikle canlı yayın özelliğinde kullanılan ekstra kaydet özelliği uygulamanın da epey ilgi görmesini sağladı. Peki her iki özellik nasıl kullanılacak? Güncellemeler hakkında bilinmesi gereken kuralları neler? Daha detaylı olarak bakalım.

Instagram Canlı Yayın Kaydet Özelliği Nasıl Kullanılır? Bilinmesi Gerekenler Neler?

Öncelikle canlı yayın özelliğinden bahsedelim. Gelen güncelleme ile beraber Instagram canlı yayınları artık kaydedilebiliyor. Fakat öncelikler yeni güncelleme hakkında bilmeniz gerekenler var. İlk olarak yeni güncellemenin sürümünün 10.12 sürüm olduğunu belirtelim. Bu sürümü güncellemeden canlı yayın kaydet özelliğini kullanamıyorsunuz. Bunun dışında kaydet özelliği için herhangi bir süre bildirimi olmadığını da ekleyelim.

Yani istediğiniz sürede canlı yayınlarınız kayıt edebiliyorsunuz. Canlı yayın özelliğinde sunulan süre ne kadar ise kayıt süresi de o kadar oluyor. Ayrıca bilinmesi gereken bir başka nokta ise canlı yayın kaydet özelliğinin canlı yayın içerisinde herhangi bir sistemi değiştirmediği. Tüm bunlarla beraber şimdi canlı yayın kaydet özelliğinin nasıl kullanılacağından bahsedelim. Instagram canlı yayın kaydet özelliğini kullanmak için yapmanız gereken işlemler şöyle;

Instagram-canl-yayn-kaydet

Önemli Not: Canlı yayın kaydet özelliği Instagram’a 10.12 sürümünden sonra gelecek bir güncelleme. Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu güncellemenin bölgesel olarak yayınlanacağı da belirtildi. Yani 10.12 sürüm güncellemesini almış olsanız bile söz konusu canlı yayın kaydet özelliğini henüz almamış olabilirsiniz. Kaldı ki ülkemizde de bu durum aynen geçerli. Bunun dışında canlı yayın sonrasında sayfanın sağ köşesinde yer alan kaydet özelliğini kullanmazsanız ve devam edip canlı yayını kaydetmeden sonlandırırsanız bu durumda sonrasında canlı yayınlarınızı kaydetmeniz mümkün değil. Bir kez çıkış yapmışsanız eğer canlı yayın kaydet özelliğini kullanmadığınız kayıtlarınız tamamen kayboluyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada bu.

Instagram İki Aşamalı Şifre Sisteminin Kullanımı
Bir diğer güncelleme ise Instagram’a gelen iki aşamalı şifre kontrol sistemi. İki aşamalı şifre kontrol sistemi oldukça başarılı bir sistem. Instagram’da güvenliğinizi sağlamak için kullanılan sistemde kullanıcıların hesaplarına giriş yapmadan önce güvenlik kodu girişi yapmaları isteniyor. Söz konusu sistemde kullanımda oldukça basit. Öncelikle ayarlar kısmından iki aşamalı koruma sistemini aktif etmeniz gerekiyor. Ardından iki aşamalı şifre kontrol sistemini kullanabiliyorsunuz.

canli-yayin-kaydet-ozelligi

Instagram Sahte Mesajlara Konusuna Çok Dikkat Edin

Yeni güncelleme Instagram’ın tamamen kullanıcı güvenliğini sağlamak için yayınlanmış olan bir güncelleme. Bu güncelleme sonrasında kullanıcıların hesaplarının güvenliğini giriş açısından sağlanmış oluyor. Fakat bunun dışında yeni güncelleme sonrasında ortaya çıkan yeni bir sahtecilik hakkında daha kullanıcıları uyaralım. Henüz güncelleme tüm bölgeler için yayınlanmamış olsa da kullanıcılara yine sahte mesajların gittiği ve bu kez sahte mesajlarda yeni güncellemenin bahane gösterildiği görülüyor.

İddialara göre söz konusu mesajlarda kullanıcılara Instagram doğrulama kodunu öğrenmeleri için bir bağlantı sunulduğu iddia ediliyor ama bu sahte bir bağlantı. Mesajın içerisinde yer alan bağlantıya tıkladığınızda otomatik olarak kullanıcı bilgilerinin istediği bir sahte Instagram ekranı geldiği söyleniyor. Kullanıcılardan gelen mesajlara göre bu ekranlara kullanıcı adınız ve şifrenizin girilmesi isteniyor. Kullanıcı adınız ve şifrenizi girdiğinizde ise Instagram otomatik olarak doğrulama kodu gönderecek zannediyorsunuz.

instagram-iki-asamal-sifre

Fakat gerçek böyle değil. Tamamen sahtelik üzerine kurulmuş olan sistem nedeniyle Instagram doğrulama kodunun gelmesini bir kenara bırakın Instagram hesaplarınız kötü amaçlı kişilerin eline geçebiliyor. Bu nedenle daha önceki yazılarımızda da uyardığımız gibi Instagram hesaplarınıza doğrulama kodu gelecek ya da Instagram hesabınız çalındı şeklinde gelen mesajlara kesinlikle itibar etmeyin. Instagram’ın hiçbir sisteminde kullanıcılara kısaltılmış link ile mesajlar gönderilmiyor. Eğer böyle bir mesaj alıyorsanız daha önceki yazılarımızda da defalarda belirtiğimiz gibi hemen mesajı silin. Mesajın telefonunuzda bile durmasını engelleyin. Eğer gelen kısaltılmış link bağlantılarına girip ardından da kullanıcı adınız ve şifrenizi girdiyseniz hemen şifre değişikliği yapmanız gerekiyor.

Ancak bu şekilde bir önlem ile anında şifrenizi ve hesabınız kurtarabilirsiniz. Bunun dışında yaşanacak güvenlik sorunlarının önüne geçmek içinde iki aşamalı koruma sistemini kullanmak çok daha yararlı olacaktır. İki aşamalı koruma sisteminde şifreniz ve kullanıcı adınızı ele geçirmiş olsalar bile Instagram güvenlik kodunu alamayacakları için hesabınıza giriş yapamazlar. Bu durumda da size ekstra bir süre kazandırılmış oluyor. Bu süre içerisinde kötü amaçlı kişiler hesabınıza giremeden şifre değişikliği yapabiliyorsunuz. Zaten iki aşamalı şifre sisteminin sunduğu bu ayrıcalıklar sistemin Google başta olmak üzere birçok sosyal medya ve internet uygulamasında da kullanılan sistem olarak dikkat çekiyor.

Instagram Güncellemelerini Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Tüm yazımız boyunca sizlere yeni güncellemelerle beraber gelen özelliklerin kullanımından ve bu özelliklerin sağladığı ayrıcalıklardan bahsettik. Her yeni gelen güncellemede olduğu gibi yayınlanan tüm bu güncellemelerde de Instagram’ın kullanıcılara sunduğu özellikler tartışılmaz düzeyde. Hem daha kullanışlı bir uygulama için hem daha çok özellik için hem de en önemlisi Instagram hesabınızda güvenli kullanım yapabilmeniz için güncellemeleri düzenli bir şekilde almak oldukça önemli. Instagram hemen her güncellemesinde yeni bir özellik sunmasa da hemen her güncelleme içerisinde güvenlik yamaları ve iyileştirmeleri söz konusu oluyor.

instagram-gunceleme.jpg

Bu nedenle güncelleştirmeleri almanız şart. Fakat bazı kullanıcılardan düzenli olarak güncellemelerin alınamadığı yönünde mesajlar alıyoruz. Herkes için güncelleme sürümleri yayınlanıyor olsa da bazı kullanıcılar tarafından tüm bu güncellemelerin alınamadığını gösteren mesajlar geliyor. Güncelleme alamamanızın ise birçok nedeni olabiliyor. Tüm bu nedenlerden daha detaylı olarak bahsederek güncelleme alamama sorununuzu çözmeye çalışalım.

Instagram uygulamasının güncellemelerini engelleyen bir diğer nokta ise uygulamanın ön bellek kısmında uzun süre birikme olması ve hatalar alınması. Eğer Instagram uygulamasını yüklediğiniz andan beridir ön bellek temizleme işlemini yapmamışsanız bu durumda Instagram hesabınızın ön bellek temizleme işlemini gerçekleştirmeniz oldukça yararlı olacaktır. Güncelleme sorunlarını çözmek içinde bu yöntem çok sık kullanılan bir yöntem. Söz konusu özelliği kullanmak için ise yukarıda anlattığımız yöntemi kullanarak Instagram uygulama sayfasına girmeniz buradan ise uygulamaların “ön bellek temizleme” sekmesine dokunmanız gerek. Ardından telefonunuzu yeniden başlatıp uygulamayı yeniden güncellemeyi deneyin.

Son olarak bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta Google Play uygulamasını güncelleme. Özellikle Android akıllı telefonlarda çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olan Google Play güncelleme sorunu nedeniyle de Instagram güncellemelerinin son sürümlerini alamayabiliyorsunuz. Bunun için mutlaka Google Play uygulamanızın da son sürüm olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer son sürüm değilse öncelikle Google Play Store uygulama mağazasını güncelleyin. Sonrasında telefonunuzu yeniden başlatıp sonra Instagram güncellemelerine bakmayı deneyin. Aynı durum iOS işletim sistemleri için ise pek geçerli değil App Store üzerinde zaten genelde en güncel sürümler her güncelleme ile beraber ekleniyor. Yine de benzeri sorunlar yaşayan kullanıcıların aynı şekilde güncellemeleri yapmaları yeterli olacaktır. App Store üzerinde sorun yaşadığınızda doğrudan iOS sürüm güncellemelerinizi de kontrol edebilirsiniz. iOS sürüm güncellemelerinde de yaşanabilecek sorunlar App Store güncellemelerini de etkileyebilir. her iki işletim sisteminde de genel olarak mutlaka uygulama mağazalarının güncel olduğundan emin olmanız gerekiyor. Aksi halde güncelleme sorunları hemen her uygulama için geçerli olacak şekilde karşınıza çıkabilir. Yani bu durum sadece Instagram için geçerli değil.

2017-04-16 17:37:09

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

İnstagram'ın İşletme Sayısı Açıklandı

İnstagram'ın İşletme Sayısı Açıklandı

Geçtiğimiz Temmuz ayında sadece 15 milyon işletme hesabına sahip olan Instagram, dün 25 milyon aktif işletme hesabına sahip olduğunu açıkladı. Şimdiye kadar pek çok farklı veriyi basınla

Hikaye Tanıtımı Öne Çıkanlar ve Hikayeler Arşivi

Hikaye Tanıtımı Öne Çıkanlar ve Hikayeler Arşivi

Bugün Instagram Hikayeleri'ndeki en sevdiğiniz anları tutup kendinizi ifade etmenize yardımcı olacak şekilde paylaşmanıza olanak tanıyan iki yeni araç sunuyoruz. hikayeler Vurguları, profilinizin

İnstagram Beğeni Hilesi Ücretsiz

İnstagram Beğeni Hilesi Ücretsiz

Gerçek Kaliteli Beğeni İnstagram Beğeni artırmak İnstagram hesabında diğer sosyal medya mecralarına göre daha kritik öneme sahip bir konu. Bunun nedeni, video ve fotoğrafların bu alanda merkezi